tisk-top
Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní (Markovo evangelium)

Celostní péče o zdraví

Osobní názor:

Z individuálních konzultací i veřejných přednášek mám zkušenost, že lidé často nemají sílu poslouchat, když se jim říká cokoliv o osobní odpovědnosti za zdraví.
Proč? Nevím.
Možná hraje roli únava mysli zahlcené přemírou informací.
Možná je na vině dlouhodobé mediální vnucování jednoduchých receptů typu „revoluční pilulka“ na hubnutí, na cholesterol či na hlavu.
A zcela jistě je starší generace vyučena bezmezné víře ve vnější lékařskou všemohoucnost.

K selskému rozumu a zbystření pozornosti člověka často přivede až situace, kdy se probudí na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice nebo když je mu lékařem sdělena vážná diagnóza.
Dobrá řešení jsou pomalá řešení.
To platí pro údržbu domu, zahrady i vlastního těla.
Pomalé, rozvážné a úplné postupy nabízí prastará ájurvéda. Možná proto, že její systém pochází z pomalých dob hluboko před naším letopočtem a její praktiky se přenášejí po staletí z generace na generaci, jsa bezpočtukrát vyzkoušené a ověřené.
Celostní tradice péče o „tělesnou schránku i její jemnější nadstavbu“ existovala v dávných dobách i v našich končinách. Bohužel za poslední dva tisíce let byla potlačena, zplaněla a téměř zanikla.
Proto hledáme informace a moudrost v orientálních systémech, které se zachovaly v celistvosti a zapsané v knihách. Mluvím zejména o ájurvédě a TČM - tradiční čínské medicíně.

Podívejme se nyní na vějíř celostní péče o zdraví podle ájurvédského modelu podrobněji:

Čtyři základní pilíře - strava, masáže, očisty a regenerace - jsou plně v odpovědnosti každého z nás. Tyto prvky tvoří uzavřený celoživotně se opakující proces = smyčku. Pokud je smyčka dobře fungující, pak životní energie proudí tělem bez  překážek – harmonicky.
Až pokud se v této regulační smyčce něco „zadrhne“, přichází ke slovu celostní léčba nerovnováhy - nemoci. Této metodě říkáme ájurvédská medicína neboli klinická ájurvéda a tuto praxi provádí školení odborníci. Jejím cílem je návrat organizmu do harmonického stavu.
Vnímáte, kde je v celostním pojetí zdraví těžiště odpovědnosti?
Porovnejte to s praxí současného evropského života!

Souvislosti holistického (celostního) pojetí života však vedou ještě mnohem dál.

Známe obory s ájurvédou úzce související:

  • V zdravém těle zdravý duch – tak praví české heslo z doby nedávno minulé. Prastaré orientální tradice jdou dobré tělesné kondici vstříc disciplínami jako je jóga a meditace. Moderní doba je znovu objevuje, neb poznává, že bez duchovního rozměru je život lidské bytosti neúplný a degenerovaný.
  • Žijeme v prostředí, se kterým komunikujeme. Nejen verbálně, ale také energeticky. Máme své domovy, pracoviště, společenské a odpočinkové prostory. Vůbec není jedno, jak vypadají, jak jsou navrženy a uspořádány. Tomuto tématu se věnuje védská nauka o prostoru Vastu šastra.
  • Kdo připustí navíc interakci bytosti se silami hvězd, planet a celého kosmu, má k dispozici védskou astrologii Džotiš. (názvy védských disciplin jsou záměrně zapsány s českou diakritikou).

 To vše jsou prastaré a moudré nástroje pro zdravý, šťastný, tvořivý a dlouhověký život. Ájurvéda (věda o životě) je tak pevnou a nedílnou součástí úctyhodné védské tradice – nejstaršího dochovaného filozofického systému na světě.

Kontakty

Vsetín
Městská poliklinika, 3.patro
Studio Shanti
www.masaze-vsetin.cz

Zlín
nám. TGM 1281
Studio Shanti
www.masaze-zlin.cz

Valašské Meziříčí
Křižná 32/2, 1.patro
Studio BIONS
www.masaze-valasske-mezirici.cz

Objednávky a dotazy
mail: info@pohorka.cz
telefon: 602 944 470